4 باور غلط درباره آپاندیس

4 باور غلط درباره آپاندیس

دیجی دارو آپاندیس عضوی از بدن است که عملکرد مشخصی ندارد و به شکل زائده در محل اتصال به روده بزرگ است.این عضو در برخی پستانداران به شکل یک کیسه بزرگ است که در هضم غذا دخالت می کند.بنابراین همه ما انسان ها عضوی به نام آپاندیس داریم.

در محل اتصال آپاندیس با روده دریچه ای قرار دارد که همواره بسته است اما به ندرت باز می شود و مواد غذایی همراه با باکتری ها به آن وارد می شود و یا باکتری های روده به آن وارد می شوند که در این حالت علائمی همچون درد شکمی، تهوع، استفراغ، دل درد، اسهال، یبوست و تب بالا در فرد ظاهر می شود.در این مرحله فورا باید عمل جراحی اورژانسی روی بیمار انجام شده و آپاندیس از روده جدا و از بدن خارج شود.

در صورتی که تورم آپاندیس تشخیص داده نشود و یا جراحی به موقع صورت نگیرد، آپاندیس در داخل شکم سوراخ شده یا می ترکد و عفونت در داخل حفره شکمی پخش می شود که در این حالت باید جراحی گسترده صورت بگیرد و علاوه بر خارج کردن آپاندیس، حفره شکمی با دقت شستشو داده شده و با آنتی بیوتیک های قوی عفونت کنترل شود. در صورتی که این اقدامات صورت نگیرد، احتمال مرگ بیمار بسیار زیاد است.

در این مقاله، به برخی باور های غلط در مورد آپاندیس می پردازیم:

بروز آپاندیس در فصلی خاص

یک باور غلط که در میان افراد رایج است، بروز آپاندیس در فصل بهار است. هیچ تحقیق علمی چنین باوری را تایید نکرده، بنابراین در هر فصلی مراقب علائم تورم آپاندیس باشید و در صورت مشاهده، به پزشک مراجعه کنید.

شنا کردن و آپاندیس

این تصور غلط نیز در میان افراد بسیار رایج است و بسیاری با این تصور از شنا کردن خودداری می کنند. هر گاه موقعیت برای شنا برایتان ایجاد شد شنا کنید. زیرا برای سلامتی ، ماهیچه ها و مفاصل شما بسیار سودمند است و از آپاندیس گرفتن در اثر شنا نترسید.

آپاندیس و وراثت

اگر بستگان شما دچار آپاندیسیت شده و یا نشده اند هیچ تاثیری در مراقبت کمتر یا بیشتر شما برای ورم آپاندیس ندارد و شما مانند دیگران در صورت مشاهده علائم تورم آپاندیس ، برای  معاینات بیشتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

رابطه آپاندیس با سن و جنسیت

شیوع تورم آپاندیس در آقایان دو برابر خانم ها است و بیشتر در سنین 10 تا 25 سالگی دیده می شود، اما این بیماری حتی در سنین نوزادی هم دیده شده است. بنابراین تورم آپاندیس مختص سن یا جنسیت خاصی نیست. خانم ها و آقایان در هر سنی باید مراقب نشانه های تورم آپاندیس باشند.

استفاده از دارو های خاص در زمان ابتلا به آپاندیس

زمانی که مشکوک به ورم آپاندیس هستید، هرگز از دارو به صورت خودسرانه استفاده نکنید. بخصوص استفاده از داروهای مسهل که می تواند منجر به پارگی آپاندیس شود و برای بیمار خطر مرگ داشته باشد. در صورت داشتن علائم تورم آپاندیس در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟