تاثیر داروهای استروئیدی بر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا

تاثیر داروهای استروئیدی بر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا

محققان سازمان جهانی بهداشت با تجزیه و تحلیل مطالعات انجام شده از تاثیر داروهای استروئید در کاهش مرگ و میر بیماران کرونایی خبر دادند.

دیجی دارو بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت شواهدی محکمی مبنی بر اینکه داروهای استروئیدی موثرترین سلاح بیماران کرونایی است، یافت شد.

در ماه‌های گذشته مطالعات گسترده‌ای را دانشمندان آمریکایی مبنی بر تاثیر داروی دگزامتازون انجام داده بودند. این محققان گزارش دادند، بیمارانی که هنگام شروع آزمایش بالینی خود به دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور متصل بودند، در صورت تجویز داروی استروئید، ۳۰ درصد احتمال مرگ از طریق ویروس را داشتند و بیمارانی که همین شرایط را داشتند و از این دارو‌های استروئیدی استفاده نمی‌کردند، ۳۸ درصد احتمال داشت جان خود را از دست دهند.

این نتایج حتی برای بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی متصل نبوده‌اند، امیدوار کننده‌تر بود. کسانی که داروی استروئید مصرف می‌کردند ۲۳ درصد احتمال مرگ داشتند در حالی که در افرادی که از این دارو استفاده نمی‌کردند، این میزان ۴۲ درصد بوده است.

به همین دلیل آزمایشات بالینی این دارو‌های استروئیدی در کشور‌هایی مانند فرانسه و برزیل شروع شد اما پس از مدتی سازمان جهانی بهداشت استفاده دارو‌های استروئیدی برای بیماران را ممنوع کرد و حتی گفت ممکن است به بیماران آسیب بزند.

اما در جدیدترین خبرمحققان این سازمان با آنالیز و ترکیب داده‌های جدید دریافتند دارو‌های دگزامتازون و هیدروکورتیزون می‌تواند جان بسیاری از بیماران کرونایی که در حالت وخیمی هستند را نجات دهد و به همین دلیل به پزشکان استفاده از این دارو‌ها را توصیه می‌کنند.

این سازمان متذکر شد که دارو‌های استروئیدی برای بیماران وخیم توصیه می‌شود. البته بیماران با علائم خفیف نیازی به مصرف این دارو‌ها ندارند و حتی ممکن است باعث تضعیف شدن سیستم ایمنی بدن این افراد شود.

انتهای پیام/

سوشیانت فرهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟