کیست های رحم چگونه ایجاد می شود؟

کیست های رحم چگونه ایجاد می شود؟

دی جی دارو ؛بانوان در سال های اخیر و شاید به نوعی اکثریت بانوان با مکشل کیست های رحم و تخمدان روبرو هستند و این اتفاق شاید برای هر بانویی یکبار اتفاق بیفتد.

کیست‌های تخمدان انواع مختلفی دارند که «کیست عملکردی» از شایع‌ترین کیست‌هاست

 

کیست تخمدان بیماری است که از تشکیل یک یا چندین کیست غیرطبیعی در تخمدان سرچشمه می گیرد. این کیست ها، ساک‌هایی حاوی مایع هستند که درون تخمدان یا روی آن رشد می کنند.

انواع مختلفی از کیست‌های تخمدان وجود دارد که شایع‌ترین آن کیست‌های فولیکولی است که در یکی از فولیکول‌های تولیدکننده تخمک ایجاد می‌شود. کیست‌های ساده (فولیکولی) با رشد قسمتی از تخمدان و تجمع مایع داخل آن مشخص می‌شوند و اندازه آن‌ها معمولاً بالای ۳ سانتی‌متر است و گاهی حتی به اندازه ۲۵ میلی‌متر می‌رسد.

اختلالات قاعدگی و درد شکم از علائم این بیماری هستند، درد شکم می‌تواند ناشی از بزرگ شدن کیست، پاره شدن که با خونریزی همراه است، پیچ خوردن پایه تخمدان به دور خودش، باشد.

 

برای خرید مکمل های تقویتی و لوازم آرایشی و بهداشتی اینجا کلیک کنید

 

انواع کیست‌ها و ویژگی‌آن‌ها

کیست‌ها می‌تواند خوش خیم یا بدخیم باشند، البته خوش خیم یا بدخیم بودنشان به سن فرد و شرایط کیست بستگی دارد؛ اگر فرد در سن باروری و تولید مثل باشد احتمال خوش خیم بودن کیست زیاد است، ولی اگر فرد در سن یائسگی قرار داشته باشد زمینه برای بدخیم بودن کیست فراهم است.

اندازه کیست‌ها، سرعت رشد آنها، قابلیت تحرک پذیری، صاف یا نامنظم بودن سطح آن‌ها از ویژگی‌های کیست‌های مایع یا مایع همراه با نقاط جامد است که با بررسی آن‌ها می‌توان به خوش خیم یا بدخیم بودنشان پی برد. کیست مایع همراه با نقاط جامد با اندازه بزرگتر از ۶ سانتی متر، چسبندگی در لگن، نامنظم بودن سطح از شرایط ایجاد توده‌های بدخیم است.

از سونوگرافی و برای تشخیص دقیق‌تر از سی تی اسکن یا ام آر آی استفاده می‌شود؛ کیست‌های خوش خیم اگر حاد نباشد با قرص‌های تجویز شده به مدت ۲ تا ۳ ماه درمان خواهند شد، اما کیست‌های بدخیم باید مورد ارزیابی بیشتری قرار گیرند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟