آیا باید به پایان یافتن کرونا امیدوار باشیم؟

آیا باید به پایان یافتن کرونا امیدوار باشیم؟

سازمان جهانی بهداشت ایجاد ایمنی گله‌ای در مقابل ویروس کرونا را در حال حاضر امکان پذیر ندانست.

یکی از راهکار‌های موثر برای کنترل شیوع کووید ۱۹، ایجاد مقاومت در افراد است. تاکنون هیچ واکسن موثری برای مقابله با ویروس کرونا کشف نشده است تا بتوان از آن برای ایجاد مقاومت در افراد بهره گرفت. راهکار دوم نیز آن است که افراد پس از ابتلا به ویروس کرونا و بهبودی، به صورت طبیعی در مقابل آن مقاومت کسب کنند.

ایمنی گله‌ای (Herd safety) به حالتی اطلاق می‌شود که درصد بالایی از مردم یک کشور به یک ویروس یا باکتری مبتلا می‌شوند و پس از بهبودی به دلیل مقاومت در برابر بیماری، زنجیره شیوع قطع می‌شود و جامعه به ایمنی می‌رسد. اکنون چند کشور مانند سوئد از این روش برای مقابله با ویروس کرونا استفاده می‌کنند. با این وجود، ایمنی گله‌ای راهکاری بسیار پر خطر است.

برآورد می‌شود برای ایجاد ایمنی گله‌ای در یک کشور باید بیش از ۷۰ درصد جمعیت آن به ویروس کرونا مبتلا شوند. برای مثال، در مورد کشور آمریکا با جمعیت ۳۳۰ میلیون نفر، بیش از ۲۰۰ میلیون نفر باید به این ویروس مبتلا شوند تا ایمنی گله‌ای پدید آید.

دانشمندان می‌گویند حتی اگر بتوان ۵۰ درصد افراد جامعه را در مقابل ویروس کرونا واکسینه کرد، میزان شیوع این ویروس به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بیشتر تحقیقات نشان داده در بهترین حالت ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم جهان تاکنون در مقابل ویروس کرونا آنتی بادی (پادتن) در بدنشان تولید شده است.

بروس آیلوارد، یکی از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت نیز در این رابطه گفت: هر گونه کارزاری برای ایجاد ایمنی عمومی در جامعه باید دستکم بتواند ۵۰ درصد مردم جهان را پوشش دهد. اتفاقی که به دلیل نبود واکسن موثر، انجام آن دور از ذهن است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟