عوارض وحشتناک مکمل‌های ورزشی غیرمجاز

عوارض وحشتناک مکمل‌های ورزشی غیرمجاز

رئیس سندیکاى تولیدکنندگان مکمل هاى رژیمى و غذایى ایران گفت: مکمل‌های ورزشی می‌تواند مورد هدف بیوتروریسم قرار گیرد.

عباس کبریایى زاده رئیس سندیکاى تولیدکنندگان مکمل هاى رژیمى و غذایى ایران با اشاره به مضرات مکمل هاى ورزشى غیرمجاز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: عموما مکمل هاى ورزشى بدون مشورت با پزشکان یا داروسازان و به طور خودسرانه مصرف مى شود که این امر مى تواند تعادل سیستم هاى بدن را به هم بزند.

وى ادامه داد: بسیارى از مکمل هاى ورزشى خارج از داروخانه در اختیار ورزشکاران قرار مى گیرد قاچاق هستند و در آنها از افزودنى هاى غیرمجاز که خشنودى یا سرحالى در ورزشکاران ایجاد مى کند و موجب کم خوابى، افزایش انرژى و توده عضلانى بدن مى شود که اغلب جوانان به دنبال آن هستند.

 مکمل‌های ورزشی غیرمجاز حربه‌ای برای بیوتروریسم

رئیس سندیکاى تولیدکنندگان مکمل هاى رژیمى و غذایى ایران گفت: عمده مکمل هاى قاچاق حاوى فرآورده هاى غیرمجازى هستند که موجب آسیب به کبد و کلیه مى شوند و به اعصاب مرکزى آسیب مى رسانند و لذا در آینده فرد به اختلالات صرع ، حافظه یا ادراک مبتلا مى شود .

کبریایى زاده تصریح کرد: شیوع بیمارى هاى مزمن و آسیب هاى چون ابتلا به دیابت در ورزشکارانى که مکمل هاى غیرمجاز مصرف مى کنند افزایش پیدا مى کند.

عقیم شدن و آسیب‌های هولناک درکمین ورزشکاران

وى خاطرنشان کرد: مصرف مکمل هاى ورزشى قاچاق و بدون مشورت با پزشکان و داروسازان و کارشناسان تغذیه مى تواند خطرات هولناکى دیگرى داشته باشد که از جمله آن مى توان به بیوتروریسم اشاره کرد ، زیرا هر فرآورده غیرمجازى مى تواند هدف بیوتروریسم قرارگیرد و عوارضى چون عقیم شدن و نابارورى داشته باشد، چون برخى مکمل هاى وزشى ٣٠ جز ویتامینى دارند و امکان افزودن یک فرآورده غیرقابل شناسایى در آنها وجود دارد.

عوارض مصرف خودسرانه هورمون رشد در ورزشکاران

رئیس سندیکاى تولیدکنندگان مکمل هاى رژیمى و غذایى ایران با اشاره به عوارض مصرف خودسرانه هورمون رشد در ورزشکاران گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم کن ورزشکاران ما به طور فزاینده و خودسرانه از هورمون رشد استفاده مى کنند که موجب بروز دیابت و اختلالات رشد در اندام هاى اسکلتى مى شوند.

 مکمل های ورزشی زیرنظر متخصصان مصرف شود

کبریایى زاده به جوانان و ورزشکاران توصیه کرد: مکمل هاى ورزشى را از مراکز مجاز عرضه آن یعنى داروخانه ها تهیه کنند و این مکمل ها زیر نظرات داروسازان، پزشکان و کارشناسان تغذیه مصرف شود زیرا مکمل هاى ورزشى که در اختیار ورزشکاران قرار مى گیرد میزان آمینو اسید و پروتئین هاى متفاوتى دارند و احتمال عوارض وجود دارد .

وى ادامه داد: مصرف مکمل هاى ورزشى زیر نظر پزشکان، داروسازان و کارشناسان تغذیه نه تنها از بروز عوارض جلوگیرى مى کند بلکه موجب ارتقاى سلامت و عملکرد ورزشى ورزشکار مى شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهاى پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟