کافئین؛تیغ دولبه

کافئین؛تیغ دولبه

دی جی دارو – Caffeine کافئین نوعی ماده آلکالوئیدی است که بطور طبیعی در برخی مواد غذایی از جمله دانه قهوه،چای، دانه کاکائو و … یافت میشود. این ماده را به برخی انواع نوشیدنی از جمله نوشابه اضافه می کنند. کافئین سبب ایجاد طعم تلخی میشود. این ماده، محرک سیستم عصبی همراه با اثرات روان درمانی و همچنین تحریککننده سیستم تنفسی است. کافئین ضربان قلب را بالا برده و ادرارآور است .

کافئین مغز را تحریک کرده، خلق را بالابرده و خستگى را برطرف مىکند. همچنین عملکرد رادر سطح کارهاى ساده فکرى و کارهاى فیزیکى که نیاز به بردبارى و تحمل دارد، بهبود مىبخشد اما در مورد حرکات ظریف چنین نیست )کافئین مىتواند سبب لرزش دست شده،انجام کارهاى ظریف را با اشکال رو به رو کند.

منابع دارای کافئین را بشناسید

محتوای کافئین در مواد غذایی بسیار متغیر است. مواد غذایی و نوشیدنیهای متنوعی وجود دارند که دارای کافئین هستند و تنها درصد آنها با هم متفاوت است. برخی از این خوراکیهاعبارتند از :

قهوه

یکی از منابع کافئین است. سرشار از آنتیاکسیدانهاست و از همه مهمتر آسیبهای عضلانی

ناشی از تمرینات را کاهش میدهد .

چای

چای سرشار از آنتیاکسیدان است و یک چربیسوز مشهور میباشد. یادتان باشد چای سیاه کافئین بیشتری از چای سبز دارد.

 شکلات تلخ

شکلات دارای مقادیر زیادی آنتیاکسیدان و سایر مواد مغذی سالم برای بدن است، اما در بعضی موارد قند زیادی نیز دارد. بنابراین، محصولی را انتخاب کنید که حداقل 70 درصدکاکائو داشته باشد و حاوی شکر کمی باشد.

نوشیدنی انرژیزا

این نوشیدنیها مفید بودند اگر سرشار شکر نبودند! البته موضوع دیگری که جالب است قیمت بالاتر این محصول نسبت به سایر مواد است

 

قرص کافئین

 

اثر جانبی که این قرصها دارند این است که اگر اولین باری باشد که از این قرصها استفاده میکنید، ممکن است باعث عصبی شدن شما بشود! پس بهتر است اوایل با دوزهای پایین از این قرصها استفاده کنید.

 

روش مصرف

200 میلی گرم، نیم ساعت قبل از تمرین مصرف شود.درصورتی که خواستید بیشتر مصرف

کنید، باید با فواصل زمانی باشد.)توجه:مواد کافئین دار را پیش از خواب مصرف نکنید(

اثرات

تحریک چربی سوزی

افزایش قدرت انقباضی عضله

افزایش حداکثر ظرفیت هوازی فرد

کاهش درد عضلانی

کاهش خستگی

 

عوارض احتمالی

 

از آنجایی که مصرف بیش از حد کافئین موجب مسمومیت میشود،از مصرف بیش از 400 میلی گرم در هر وعده خودداری کنید.کافئین ممکن است برای برخی افراد، دارای عوارض جانبی احتمالی باشد مثل: بیخوابی، بی قراری، تغییرات رفتاری، تحریک پذیری و افزایش ضربان قلب . زنان باردار و شیرده، بیماران مبتلا به فشار خون بالا و بیماری های قلبی، دیابت،گلوکوما، پوکی استخوان و بیمارانی که داروی خاصی مصرف می کنند ، قبل از مصرف

مواد کافئینی بهتر است با پزشک مشورت کنند.

توجه:از مصرف طولانی مدت مواد کافئینی خودداری کنید،چون بدن با آنها سازش پیدا کردهو خواص اولیه خود را از دست میدهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی مشتریان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم؟