دانستنیها

بیماری حرکتی چیست؟

بیماری حرکتی

بیماری حرکتی چیست؟

بیماری حرکتی نوعی احساس سرگیجه است. این بیماری معمولاً هنگام مسافرت با ماشین، قایق، هواپیما یا قطار اتفاق می افتد. اندام های حسی بدن شما پیام های متفاوتی به مغز شما می فرستند و باعث سرگیجه، سبکی سر یا حالت تهوع می شوند. برخی از افراد در اوایل زندگی خود می فهمند که مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

 

علائم

بیماری حرکتی معمولاً باعث ناراحتی معده می شود. علائم دیگر آن شامل عرق سرد و سرگیجه است. فرد مبتلا به این بیماری ممکن است رنگ پریده باشد یا از سردرد شکایت کند. همچنین معمولاً در اثر این بیماری علائم زیر را تجربه می‌شود:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • از دست دادن یا مشکل در حفظ تعادل

 

عوامل خطر

هر نوع سفر در خشکی، آسمان یا روی آب می تواند احساس ناخوشایند بیماری حرکتی را ایجاد کند. گاهی اوقات، سرگرمی‌ها و وسایل زمین بازی کودکان می توانند باعث این بیماری شوند.
کودکان بین 2 تا 12 سال به احتمال زیاد از بیماری‌حرکتی رنج می برند. زنان باردار نیز احتمال بیشتری برای تجربه این نوع اختلال در گوش داخلی دارند.

 

چه عواملی باعث بیماری حرکتی می شود؟

انسان با کمک سیگنال‌هایی که توسط بسیاری از قسمت های بدن (مانند چشم ها و گوش های داخلی)ارسال می شود، تعادل خود را حفظ می‌کند. گیرنده های حسی دیگر که در پاها وجود دارند به سیستم عصبی اجازه می دهند تا بفهمد چه قسمت هایی از بدن، زمین را لمس می کند.
سیگنال های متناقض می توانند باعث بیماری حرکتی شوند. به عنوان مثال، هنگامی که در هواپیما هستید، تلاطم را متوجه نمی‌شوید، اما بدن شما آن را احساس می کند. گیجی حاصل از این تلاطم می تواند باعث حالت تهوع یا حتی استفراغ شود.

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

بیماری حرکتی به سرعت برطرف می شود و معمولاً به تشخیص حرفه ای نیاز ندارد. اکثر مردم این احساس را هنگام بروز می‌فهمند زیرا این بیماری فقط در هنگام مسافرت یا سایر فعالیت های خاص رخ می دهد.

 

چگونه درمان می شود؟

چند دارو برای درمان بیماری حرکت وجود دارد. بیشتر آنها فقط از بروز علائم جلوگیری می کنند. همچنین، بسیاری از آنها باعث خواب آلودگی می شوند، بنابراین هنگام استفاده از این نوع داروها کار با ماشین آلات یا وسیله نقلیه مجاز نیست.
داروهای بیماری حرکتی که اغلب تجویز می شوند شامل هیدروبروماید هیوسین است که معمولاً با نام اسکوپولامین شناخته می شود. داروی بدون نسخه پزشک، دیمن هیدرینات است که اغلب به عنوان درامامین یا گراول به بازار عرضه می شود.

 

چگونه از بیماری حرکتی پیشگیری می شود؟

اکثر افراد مستعد ابتلا به بیماری حرکتی، از این واقعیت آگاه هستند. اگر مستعد این بیماری هستید، اقدامات پیشگیرانه زیر می تواند کمک کند.
هنگام رزرو سفر از قبل برنامه ریزی کنید. اگر با هواپیما سفر می کنید، در کنار پنجره یا بال هواپیما صندلی بگیرید. در قطار، قایق یا اتوبوس به سمت جلو بنشینید و سعی کنید از نشستن رو به عقب خود داری کنید. در کشتی از کابین نزدیک سطح آب و نزدیک به قسمت جلو یا وسط کشتی استفاده کنید. در صورت امکان دریچه ای برای منبع هوای تازه باز کنید و از مطالعه خودداری کنید.
نشستن جلوی ماشین یا اتوبوس یا رانندگی توسط خودتان، اغلب کمک کننده است. بسیاری از افرادی که در یک وسیله نقلیه دچار بیماری حرکتی می شوند متوجه می شوند که هنگام رانندگی علائمی ندارند.

مهم است که شب قبل از مسافرت زیاد استراحت کنید و از نوشیدن الکل خودداری کنید. اگر مستعد بیماری حرکت باشید با انجام این دو کار، کمبود آب بدن، سردرد و اضطراب اثرات خفیف تری خواهند داشت.
خوب بخورید تا شکم‌تان آرام شود. قبل و در طول سفر از خوردن غذاهای چرب یا اسیدی خودداری کنید.
یک داروی خانگی در دسترس داشته باشید یا درمان های جایگزین را امتحان کنید. بسیاری از کارشناسان می گویند نعناع فلفلی و همچنین زنجبیل و سیر سیاه می توانند کمک کننده باشند. اگرچه اثربخشی آنها توسط علم اثبات نشده است، این گزینه ها در دسترس هستند.
برای خلبانان، فضانوردان یا سایر افرادی که به طور منظم یا به عنوان بخشی از حرفه خود دچار بیماری حرکت می شوند، شناخت درمانی و بازخورد زیستی راه حل های ممکن است. همچنین مشخص شده است که تمرینات تنفسی نیز کمک می کنند. این روشهای درمانی برای افرادی که وقتی فقط به مسافرت فکر می کنند، احساس بدی دارند نیز صدق می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *