دانستنیها

آشواگاندا و فواید آن

آشواگاندا

برای صدها سال، مردم از ریشه و میوه قرمز نارنجی آشواگاندا برای اهداف دارویی استفاده کرده اند. این گیاه به نام جینسینگ هندی یا گیلاس زمستانی نیز شناخته می شود.
نام “آشواگاندا ” بوی ریشه آن را توصیف می کند. در واقع آشوا به معنی اسب و آشواگاندا به معنی “مانند اسب” است.
پزشکان از این گیاه به عنوان تونیک عمومی برای تقویت انرژی و کاهش استرس و اضطراب استفاده می کنند. همچنین برخی ادعا می کنند که این گیاه می‌تواند برای برخی سرطان ها، بیماری آلزایمر و اضطراب مفید باشد.
برای اثبات این ادعاها، تحقیقات بیشتری لازم است زیرا تا به امروز، تحقیقات امیدوار کننده در مورد فواید آشواگاندا عمدتا بر روی حیوانات انجام شده است.

 

مردم از آشواگاندا برای چه استفاده می کنند؟

آشواگاندا گیاهی مهم در طب آیورودا محسوب می شود. طب آیورودا یکی از قدیمی ترین سیستم های پزشکی در جهان و یکی از سیستم های بهداشتی هند است.
در طب آیورودا، آشواگاندا به بعنوان گونه ای گیاه خارخاسک در نظر گرفته شده است. این بدان معنی است که از نظر روحی و جسمی به حفظ جوانی کمک می کند.
برخی شواهد نشان می دهد که این گیاه می تواند دارای اثرات محافظت در برابر نورون و ضد التهاب باشد. التهاب زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها است و کاهش التهاب می تواند بدن را در برابر انواع بیماری‌ها محافظت کند.
به عنوان مثال، مردم برای کمک به درمان موارد زیر از آشواگاندا استفاده می کنند:

 • فشار
 • اضطراب
 • خستگی
 • درد
 • بیماری های پوستی
 • دیابت
 • آرتروز
 • صرع

 

در درمان‌های مختلف از قسمتهای مختلف این گیاه از جمله برگ، دانه و میوه استفاده می شود.
این گیاه در غرب در حال محبوبیت است. امروزه مردم می توانند آشواگاندا را به عنوان مکمل در ایالات متحده خریداری کنند.

 

فواید آن برای سلامتی چیست؟

مطالعات علمی نشان داده اند که آشواگاندا ممکن است برای برخی از شرایط مفید باشد. محققان اطلاعات زیادی در مورد نحوه واکنش گیاه در بدن انسان ندارند. تاکنون در بیشتر مطالعات از مدل های حیوانی یا سلولی استفاده شده است، به این معنی که دانشمندان نمی دانند آیا نتایج مشابهی در انسان رخ می دهد.
برخی شواهد تاثیر آشواگاندا در موارد زیر را تایید می کند:

استرس و اضطراب

آشواگاندا در مقایسه با داروی لورازپام (داروی آرامبخش و اضطراب) ممکن است اثر آرام بخشی بر علائم اضطراب داشته باشد.
یک مطالعه در سال 2000 نشان داد که این گیاه دارای اثر قابل مقایسه ای در کاهش اضطراب با لورازپام است، که نشان می دهد آشواگاندا ممکن است به همان اندازه برای کاهش اضطراب موثر باشد. با این وجود، محققان این مطالعه را روی موش ها انجام دادند و نه انسان ها.
در مطالعه ای در سالل 2019 بر روی انسان انجام شد، محققان دریافتند که مصرف دوز روزانه 240 میلی گرم (میلی گرم) آشواگاندا به طور قابل توجهی میزان استرس افراد را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. این امر شامل کاهش سطح کورتیزول می شود که هورمون استرس است.
بر اساس مطالعه دیگری که در سال 2019 بر روی انسان انجام شد، مصرف 250 یا 600 میلی گرم آشواگاندا در روز منجر به کاهش استرس می شود و همچنین سطح کورتیزول را پایین تر می‌آورد.
اگرچه این تحقیق امیدوار کننده است، دانشمندان قبل از توصیه به مصرف این گیاه برای درمان اضطراب، باید اطلاعات بیشتری جمع آوری کنند.

 

آرتروز

آشواگاندا ممکن است به عنوان یک تسکین دهنده درد عمل کند و از انتقال سیگنال های درد در سیستم عصبی مرکزی جلوگیری کند. همچنین ممکن است برخی از خواص ضد التهابی داشته باشد.
به همین دلیل، برخی تحقیقات نشان داده است که این گیاه در درمان انواع آرتروز (از جمله آرتریت روماتوئید) موثر است.

 

سلامت قلب

برخی از افراد از اشواگاندا برای تقویت سلامت قلب خود استفاده می کنند، از جمله:

 • کاهش فشار خون بالا
 • کاهش کلسترول بالا
 • تسکین درد قفسه سینه
 • جلوگیری از بیماری قلبی

 

با این حال، تحقیقات کمی برای حمایت از این مزایا وجود دارد.
برخی دانشمندان معتقدند که عصاره ریشه اشواگاندا می تواند مقاومت قلبی تنفسی فرد را افزایش دهد، که این امر می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد با این حال، تحقیقات بیشتر لازم است.

 

 

درمان آلزایمر

بر اساس یک بررسی معتبر در سال 2011، چند مطالعه توانایی اشواگاندا را در کاهش یا جلوگیری از از دست دادن عملکرد مغز در افراد مبتلا به بیماری های تخریب عصبی مانند بیماری آلزایمر، بیماری هانتینگتون و پارکینسون بررسی کرده اند.
با پیشرفت این بیماری‌ها، قسمت هایی از مغز و مسیرهای پیوندی آن آسیب می بینند که منجر به از دست دادن حافظه و عملکرد مغز می شود. این بررسی نشان می دهد وقتی موش‌ها در مراحل اولیه بیماری، اشواگاندا دریافت می کنند ، ممکن است در برابر این شرایط محافظ شوند.

 

سرطان

همان بررسی نشان می دهد اشواگاندا ممکن است از رشد سلول در برخی سرطان ها جلوگیری کند. این عملکرد شامل کاهش تومورهای ریه در مطالعات حیوانی است.

 

نحوه مصرف آشواگاندا

دوز آشواگاندا و نحوه استفاده مردم از آن به شرایط درمان بستگی دارد. براساس آزمایشات بالینی مدرن، هیچ دوز استانداردی وجود ندارد.
مطالعات مختلف از دوزهای مختلف استفاده کرده اند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف 250 تا600 میلی گرم در روز می تواند استرس را کاهش دهد. مطالعات دیگر از دوزهای بسیار بالاتر استفاده کرده اند.
دوزهای کپسول این گیاه اغلب حاوی 250 تا 1500 میلی گرم آشواگاندا است. این گیاه به شکل کپسول، پودر و عصاره مایع است.
در برخی موارد، مصرف مقادیر بالا می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند. قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی جدید، از جمله آشواگاندها، بهتر است با یک متخصص بهداشت در مورد ایمنی و دوز دارو صحبت کنید.

 

آیا عوارض جانبی دارد؟

معمولاً بدن انسان، آشوگاندا را در دوزهای کم تا متوسط تحمل می کنند. با این حال، مطالعات طولانی مدت کافی برای بررسی کامل عوارض جانبی احتمالی وجود نداشته است.

مصرف مقدار زیادی آشواگاندا می تواند منجر به ناراحتی گوارشی، اسهال، حالت تهوع و استفراغ شود. این عوارض ممکن است به دلیل تحریک مخاط روده باشد.

 

آیا این گیاه بی خطراست؟

زنان باردار باید از استفاده از آشواگاندا خودداری کنند زیرا ممکن است باعث ناراحتی جنین و زایمان زودرس شود.
نگرانی بالقوه دیگر در مورد گیاهان طب آیورودا این است که سازمان غذا و دارو آمریکا تولید کنندگان این محصولات را تایید نمی کند. این بدان معناست که آنها با استانداردهای مشابه شرکت های دارویی و تولیدکنندگان مواد غذایی مطابقت ندارند.
ممکن است گیاهان دارای آلاینده هایی مانند فلزات سنگین باشند، یا ممکن است به هیچ وجه حاوی گیاه واقعی نباشند. قبل از خرید هر محصولی، حتماً باید درباره تولید کننده تحقیق کنند.
بر اساس اعلام مرکز ملی سلامت مکمل آمریکا، برخی از محصولات طب آیورودا ممکن است حاوی سرب، جیوه و آرسنیک بیش از نیاز روزانه باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *